PREMIJERA DOKUMENTARNOG FILMA ŽIVJETI SAMOSTALNO

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i drugih međunarodnih organizacija u svijetu živi oko 15 % osoba s onesposobljennjem (invaliditetom), odnosno oko jedne milijarde osoba. U Bosni i Hercegovini se na popisu iz 2013. godine oko 8,3 % osoba izjasnilo kao osobe s invaliditetom. Ovaj postotak ne možemo uzeti kao relevantan podatak o tačnom broju osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini.

PREMIJERA DOKUMENTARNOG FILMA

ŽIVJETI SAMOSTALNO

OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA LJUDSKIH PRAVA

Multimedijalna sala Centra za kulturu i edukaciju „Safet Zajko“

Utorak, 10.12.2024. od 12.00 sati – 14.00

Uopšteno, prava osoba s invaliditetom se redovito krše nedonošenjem ili neprovođenjem zakona na svim nivoima što onemogućuje ostvarivanje prava iz entitetskih i kantonalnih zakona u praksi. Osobe s invaliditetom nisu obavještene o svojim pravima, rijetko traže zaštitu svojih prava pred sudovima i drugim nadležnim institucijama, koje tako, nesmetano i bez posljedica nastavljaju s kršenjem prava ogromnog broja građana. Institucije države nerijetko svjesno propuštaju da daju informaciju o pravima koje građani imaju (Zagovaračka platforma za prava OSI u BiH).

  1. prosinac/decembar – Dan ljudskih prava se u svijetu obilježava kao Međunarodni dan ljudskih prava i kao godišnjica usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima. univerzalnom deklaracijom UN o ljudskim pravima iz 1948. godine se garantuje da su svi ljudi rođeni slobodni, s jednakim dostojanstvom i pravima. Deklaracija je jedan od najznačajnijih dokumenata svjetske organizacije, koja se bori za mir, ali se zalaže i za ostvarenje ljudskih prava.

Savez udruženja osoba s cerebralnom paralizom (CP) FBiH obilježava Međunarodni Dan osoba s onesposobljenjem (invaliditetom) 03.12. i Dan ljudskih prava, 10.12. otvaranjem izložbe fotografija aktivnosti u projektu „Živjeti samostalno“ i prmeijerom dokumentarnog filma ŽIVJETI SAMOSTALNO. Film je priča o Vedranu (46 godina), Nadiru (35 godina), Tariku (16 godina), momcima s onesposobljenjem, o njihovom pravu na obrazovanje, zapošljavanje, ostvarivanje „invalidske penzije“, o tome da oni predstavljaju i druge osobe sa sličnim problemima.